Gönderen Konu: Engellilerle İlgili Kitaplar  (Okunma sayısı 1034 defa)

ilknur mart

• Yeni Üye
  • *
  • Site Puanı: 4
    • Profili Görüntüle
  • Sınıfı: II.Sınıf I.Öğretim
Engellilerle İlgili Kitaplar
« : 28 Aralık 2011, 23:04:00 »
Sol Ayağım
Bestseller Dizisi 
Christy BROWN

Christy Brown, beyin felcinin bir kurbanı olarak dünyaya geldi. Buna rağmen, yardıma muhtaç bu küçük bebek, İrlanda edebiyatının devleri arasında yerini alacak bir yazarın muhteşem hayal gücünü ve duyarlı zekâsını barındırmaktaydı.
Bu, Christy Brown'ın kendi hikâyesidir. Yazarın, sol ayak parmaklarıyla yazmayı, resim yapmayı ve daktilo kullanmayı öğrenmek için çocukluğunda gösterdiği mücadeleyi anlatmaktadır. Bu tarzda yazdığı diğer bir kitabı "Down All The Days" en çok satan kitaplar arasına girmiştir.

Sol Ayağım; Christy Brown'ı Daniel Day-Lewis'in canlandırdığı, çok başarılı bir filme konu edinilmiştir.
"Sürükleyici, eğlenceli ve ilham verici"
- Irish Times-
"Erdemli ve hiçbir şekilde yozlaştırılmamış bir cesaret öyküsü"
- Sunday Times-
"Modern zamanın edebi başyapıtlarından biri"
- Irish Times-

Olasılıksız
Adam Fawer
April Yayıncılık

Bir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce bu sadece bir tesadüf mü, yoksa çok daha farklı bir anlamı olabilir mi? Siz hiç Loto’da büyük ikramiyeyi kazanmadınız. Ama birileri kazanıyor. Hem de sürekli! Onlar sizden daha mı şanslılar? Şans nedir gerçekten? İçinizde bütün parayı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı? Yolda gidiyorsunuz. Kafanızı çevirip yandaki küçük parkta baktınız ve bir anda bu anı daha önce de yaşamış olduğunuzu hissettiniz. Evet, Deja Vu. Sizce nedir Deja Vu; Geçmiş mi, rüya mi yoksa geleceği mi görüyorsunuz? Eğer siz de kontrolün kimde olduğunu merak ediyorsanız, ‘OlasılıkSız’ tam size göre bir roman.. 

Herşey Su İle Başladı
Helen Keller
AYKIRI yayınları

Helen Keller 1880-1968 yılları arasında yaşamış Amerikalı bir pedagogdur. Onu diğer pedagoglardan farklı kılan şey neredeyse doğuştan diyebileceğimiz kör, sağır ve dilsiz olmasıydı. O, insan beyninin gücünün de canlı bir örneği. Yaşamının ilk on dokuz ayında zihninde yer etmiş tek bir sözcükten, "su" sözcüğünden yola çıkarak başardığı her şey (İngilizce, Almanca, Fransızca, Latince ve Rusça konuşabiliyordu) beynin, kullanıldığı takdirde ne olağanüstü kapasitesi olduğunu gösteren bir mucizenin ifadesi. Bakan körler, işiten sağırlar ve konuşan dilsizlerle dolu olan bir dünyada o gören bir kör, duyan bir sağır ve kendini ifade edebilen bir dilsizdi. Helen Keller, yaşamı parmak uçlarıyla keşfetti... Azmiyle, yaptıklarıyla ve yarattıklarıyla milyonlarca insan için esin kaynağı ve başarı örneği oldu.
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2011, 14:57:59 Gönderen: Cemal Baysal »
İnsanlar hiçbir şeyimi almazlarsa, bana çok şey vermiş olurlar..
Hiçbir kötülük etmezlerse, yeterince iyilik yapmış sayılırlar..

Kübra

• Ziyaretçi
Ynt: Engellilerle İlgili Kitaplar
« Yanıtla #1 : 11 Ocak 2012, 00:43:27 »

Otizmli Çocuklarda Etkinlik Çizelgelerinin Kullanımı

Lynn E. McClannahan/ Patricia J. Krantz

SİSTEM YAYINCILIK

Etkinlik çizelgeleri, diğer adıyla devrim yaratan öğretim araçları, otizmli çocukların yetişkin yardımı olmadan etkinlikleri yapabilmelerini sağlar.
Etkinlik çizelgesi, çocukların bir dizi etkinlikle meşgul olmaya yönlendiren fotoğraf veya sözcük setidir. Etkinlik çizelgelerinde ustalaşan çocuklar, kendi evlerinde, okullarında ve serbest zaman etkinliklerinde, (yapboz, sınıf arkadaşlarıyla etkileşime girme ve bir yetişkinden mümkün olduğunca yardım almadan yemek yapma) kendilerini daha iyi yönetirler ve maksatlıdırlar. Bu kitapta, anne/babalar ve profesyoneller onlara yardım etmek için daha detaylı öğretimler ve örnekler bulacaklar:
- Etkinlik çizelgelerini kullanmak için çocuğun okuma becerisini değerlendirme
- İlk fotoğraflı etkinlik çizelgesini hazırlama
- Bir öğretim aracı olarak aşamalı yardımın nasıl kullanıldığını anlama
- Gelişmeleri gözlemleme
- Seçim ve saat kullanımı gibi yeni öğeleri tanıma
- Sosyal etkileşimi genişletme
- Yazılı çizelgeleri geliştirme

Otizmli Çocuklarda Etkinlik Çizelgelerinin Kullanımı küçük çocuklarda, ergenlerde ve yetişkinlerde başarılı bir şekilde kullanılabilir, kendi yaşamlarını daha iyi kontrol etmelerini sağlayarak onları ödüllendirir.

www.kitapyurdu.com
« Son Düzenleme: 11 Ocak 2012, 01:00:14 Gönderen: Cemal Baysal »